Home Новини Latest Бізнес-Інкубація по-європейськи

Бізнес-Інкубація по-європейськи

e-mail Друк PDF

Бізнес-Інкубація по-європейськи

Василь МОРОЗ

Виповнилася перша річниця з дня заснування громадської організації «Бізнес-інкубатор в Івано-Франківській області», створеної в рамках дворічного проекту «Підвищення підприємницького потенціалу прикордонного регіону шляхом створення інституцій підтримки підприємництва», який з грудня 2010-го здійснює Регіональний фонд підтримки підприємництва в області спільно з Регіональним консультаційно-інформаційним центром міста Пряшева у Словаччині в рамках Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства та партнерства «Угорщина—Словачччина—Румунія—Україна 2007—2013».

Нині в «головному» Бізнес-інкубаторі, що в обласному центрі, та у його осередках, які діють у Рогатині й Городенці, «виховується» півсотні бізнесменів-початківців, а також потенційних підприємців, інакше кажучи, людей, які планують найближчим часом зайнятися тим чи іншим видом діяльності й, по суті, вже йдуть до цього за сприяння такої інституції. В офісі цієї структури створено всі умови для ефективної праці. Зокрема обладнано робочі місця з персональними комп’ютерами, налагоджено постійні консультації з фінансових та економічних питань, юриспруденції й бухгалтерського супроводу. Тут також пропонують послуги зв’язку, в тому числі й через інтернет, охорони й безпеки, надають у користування конференц-залу й кімнати для переговорів. А ще проводять для інкубантів навчальні курси-тренінги, організовують семінари, зустрічі з представниками влади, податкових органів тощо. і це все безплатно.— За рік роботи вдалося здійснити найголовніше: до нас пішли люди, — повідомила на прес-конференції з нагоди тієї річниці голова правління ГО «Бізнес-інкубатор в Івано-Франківській області» Уляна БЕРЕЖНИЦЬКА. — Якщо попервах довелося багато працювати, пропонуючи цей вид послуг, бо ж ніхто раніше про таке й не відав, то тепер замалим не щодня до нас приходять охочі зайнятися підприємництвом. Причому вони подають такі цікаві ідеї, що ми й дивуємось, які ділові й ініціативні наші краяни. Про своєрідний поступ ідеї бізнес-інкубування в галицькому суспільстві свідчить і наш сайт. Колись на запитання розміщеної там анкети чимало-хто з його відвідувачів відповідав, що нічого не знає про таку ідею. Тепер же більшість реагує адекватно на пропозицію скористатися послугами нашої організації.


Ми провели два конкурсні відбори бізнес-ідей. Серед інкубантів другого «призову» значно більше осіб, які лише сформували свої бізнес-ідеї і лише планують зареєструватись як підприємці. Звичайно, ми їм не тільки віримо, а й аналізуємо їхні бізнес-плани, консультуємо й визначаємо терміни, в рамках яких вони мають офіційно стати бізнесменами, оскільки «Бізнес-інкубатор» може обслуговувати лише підприємців. Зазвичай людина, не зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності, може перебувати в його стінах не довше півроку. Втім, ми оголосили постійний конкурс бізнес-ідей. Формуємо таким чином базу потенційних бізнес-інкубантів. Тому запрошуємо до співпраці всіх охочих започаткувати власну справу.


Звісно, нам би не вдалося домогтися таких результатів, якби не налагодили співпрацю з багатьма профільними громадськими структурами. Серед них і обласні організації Спілки бухгалтерів та Всеукраїнської асоціації платників податків, рада підприємців краю. Тішимося, що нас сприйняли як колег, а не як конкурентів. Плануємо спільні заходи. Нам добре допомогли зокрема й мерія івано-Франківська, і міські податкова служба та реєстраційна палата, і навчальні заклади. Особливу подяку складаємо ОДА, яка не лише бере участь у співфінансуванні проекту, а й різними іншими способами сприяє нам. Сподіваємося на таку співпрацю й надалі.


За словами адміністратора «Бізнес-інкубатора» в області Володимира МАЛОГО, в «головному офісі» працює восьмеро підприємців-початківців, які удосконалюють свої знання з обраного профілю роботи й ділові вміння, та 22 особи, котрі лише намагаються втілити в життя власні ідеї за допомогою послуг «Бізнес-інкубатора». Загалом захоплення вихованців другого «призову» дуже різні — від сфери послуг до інноваційних видів діяльності. Приміром, інкубантів молодшого покоління більше цікавить робота з комп’ютерними технологіями, можливість створення інтернет-крамниць і праці в цьому нині найбільш поширеному сервісі. Підприємці середнього віку схиляються до організації різних виробництв — меблевого, сувенірного, трикотажного. Є охочі випускати парафіно-воскову продукцію чи виготовляти різні сипучі матеріали за новітніми технологіями — без температурного сушіння.


Проте найбільше бізнес-інкубантів прагнуть працювати у сфері обслуговування, пропонуючи, зокрема, послуги кур’єрські, інформаційно-рекламні, активного відпочинку, зеленого туризму, тюнінгу автомобілів, з доставки квітів, з продажу та сервісу систем економії пального «Водокар» тощо. Хтось навіть має намір створити реабілітаційний центр для осіб, які терплять від алкогольної та наркотичної залежності. Розпочав свою практику в «Бізнес-інкубаторі» й адвокат.


Переваги праці під крилом такої інституції і в тому, що вона згуртовує окремих підприємців у своєрідний колектив. А ще «спільно легше буде нашим вихованцям вирішувати фінансові й організаційні питання тоді, коли проект завершиться, а створений у його рамках «Бізнес-інкубатор», який нині функціонує на кошти Євросоюзу, подасться у вільне плавання. Разом менше доведеться платити і за консультації, й за оренду офісного приміщення та обладнання», — переконаний
В. Малий.


Однак до завершення проекту у найближчих планах «Бізнес-інкубатора» — видання українсько-словацького каталогу бізнес-ідей. У ньому буде зібрано найцікавіші підприємливі задуми як прикарпатських, так і словацьких ділових людей. Причому з нашого боку тут буде представлено ідеї не лишень бізнес-інкубантів, а й усіх охочих співробітничати з закордонними партнерами.

Інформацію взято з сайту Галичина